  • VPP16-1900
VPP16-1900
advertisement
Manufacturer No:
VPP16-1900
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP16-1900
Package:
Datasheet:
VPP16-1900
Description:
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP16-1900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Current Rating
    3.8A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    16V
  • Max Output Current
    1.9A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 3.8A Series 1.9A
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    3.8A
  • Power - Max
    30VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm
  • Length
    66.68mm
  • Width
    66.675mm