  • VPP16-1250
VPP16-1250
advertisement
Manufacturer No:
VPP16-1250
HK JDW NO:
814-VPP16-1250
Package:
Datasheet:
VPP16-1250
Description:
Power Transformer 4000Vrms Dual Prim. Dual Sec. 230V/115V Prim. 16V/8V Sec. Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VPP16-1250
    Select All
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.9lb 408.23g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx47.63mm W
    Laminated Core
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Current Rating
    2.5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    16V
  • Max Output Current
    1.25A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.5A Series 1.25A
  • Output Current
    2.5A
  • Power - Max
    20VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Height
    41.275mm
  • Height Seated (Max)
    41.28mm