  • VPP10-1000
VPP10-1000
advertisement
Manufacturer No:
VPP10-1000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP10-1000
Package:
Datasheet:
VPP10-1000
Description:
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP10-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.53lb 240.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    1A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2A Series 1A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    10VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    39.624mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    47.63mm
  • Width
    47.752mm