  • VPM36-690
VPM36-690
advertisement
Manufacturer No:
VPM36-690
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPM36-690
Package:
Datasheet:
VPM36-690
Description:
XFRMR 25VA MED GRADE CHASS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPM36-690
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPM36-690.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2015
  • Series
    Toroidal Medical, VPM
  • Size / Dimension
    84.00mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    1.38A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.38A Series 690mA
  • Power - Max
    25VA
  • Voltage - Primary
    100V 120V 220V 240V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    1.389A
  • Height Seated (Max)
    37.00mm