  • VPM240-41600
VPM240-41600
advertisement
Manufacturer No:
VPM240-41600
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPM240-41600
Package:
Datasheet:
VPM240-41600
Description:
XFRMR 10KVA MED GRADE CHASS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPM240-41600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    201lbs 91.2kg
  • Published
    2016
  • Series
    Toroidal Medical, VPM
  • Size / Dimension
    416.00mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Power Rating
    10kW
  • Max Power Dissipation
    10kW
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    41.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 83.2A Series 41.6A
  • Power - Max
    10000VA
  • Voltage - Primary
    208V 240V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 120V Series 240V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    140.00mm