  • VPL36-140
VPL36-140
advertisement
Manufacturer No:
VPL36-140
HK JDW NO:
814-VPL36-140
Package:
Datasheet:
VPL36-140
Description:
Power Transformers Chassis, 5VA, 6Pin 36VDC@0.14A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL36-140
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL36-140.
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.4lb 181.44g
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx60.33mm W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Current Rating
    280mA
  • Output Voltage
    18V
  • Max Output Current
    140mA
  • Current - Output (Max)
    140mA
  • Output Current
    280mA
  • Power - Max
    5.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    36V
  • Height
    36.49mm
  • Height Seated (Max)
    36.52mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    60.33mm