  • VPL16-600
VPL16-600
advertisement
Manufacturer No:
VPL16-600
HK JDW NO:
814-VPL16-600
Package:
Datasheet:
VPL16-600
Description:
Power Transformers Chassis, Lead, 10VA 16VDC@0.63A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL16-600
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL16-600.
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx71.44mm W
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Current Rating
    1.26A
  • Output Voltage
    8V
  • Max Output Current
    630mA
  • Current - Output (Max)
    630mA
  • Output Current
    1.26A
  • Power - Max
    10.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    16V
  • Height
    44.45mm
  • Height Seated (Max)
    44.45mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    71.44mm