  • VPL16-300
VPL16-300
advertisement
Manufacturer No:
VPL16-300
HK JDW NO:
814-VPL16-300
Package:
Datasheet:
VPL16-300
Description:
Power Transformers Chassis, Lead, 5VA 16VDC@0.31A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL16-300
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL16-300.
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    0.4lb 181.44g
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx60.33mm W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Current Rating
    620mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Output Voltage
    8V
  • Max Output Current
    310mA
  • Output Current
    620mA
  • Power - Max
    5.0VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    16V
  • Height
    36.49mm
  • Height Seated (Max)
    36.52mm