  • VPL10-5000
VPL10-5000
advertisement
Manufacturer No:
VPL10-5000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPL10-5000
Package:
Datasheet:
VPL10-5000
Description:
Transformer,split bobbin,pri:115/230V,sec:50VA,10V@5A,5V@10A,leads,feet
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPL10-5000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    2.3lbs 1kg
  • Published
    2006
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx101.6mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    50W
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Max Output Current
    5A
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Power - Max
    50.0VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    10V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    5A
  • Height
    65.0748mm
  • Height Seated (Max)
    65.09mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    101.6mm