  • VPL10-500
VPL10-500
advertisement
Manufacturer No:
VPL10-500
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPL10-500
Package:
Datasheet:
VPL10-500
Description:
Power Transformers Chassis, 6Pin 10VDC@0.5A Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPL10-500
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL10-500.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.4lb 181.44g
  • Published
    2006
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx60.33mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Output Current
    1A
  • Power - Max
    5.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    10V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    36.4998mm
  • Height Seated (Max)
    36.52mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    60.33mm