  • VPL10-1000
VPL10-1000
advertisement
Manufacturer No:
VPL10-1000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPL10-1000
Package:
Datasheet:
VPL10-1000
Description:
Power Transformers Chassis, 10VA, 6Pin 10VDC@1A Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPL10-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2009
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx71.44mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Output Current
    2A
  • Power - Max
    10.0VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    10V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    44.45mm
  • Height Seated (Max)
    44.45mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    44.45mm