  • VPH2-0116-R
VPH2-0116-R
advertisement
Manufacturer No:
VPH2-0116-R
HK JDW NO:
255-VPH2-0116-R
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
VPH2-0116-R
Description:
Ind Power Wirewound 11.6uH 20% Ferrite 950mA T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPH2-0116-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    4.989516g
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    VERSA-PAC®
  • Size / Dimension
    0.642Lx0.661W 16.30mmx16.80mm
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    16.8mm
  • Current Rating
    950mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    11.6μH
  • DC Resistance (DCR)
    159mOhm
  • Current
    950mA
  • Max DC Current
    990mA
  • Transformer Type
    General Purpose
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:1
  • Inductance - Parallel
    11.6 μH
  • Inductance - Series
    417.6 μH
  • Number of Coils
    6
  • ET (Volt-Time)
    48.3VμS
  • Height
    7.7978mm
  • Height Seated (Max)
    0.307 7.80mm
  • Length
    16.3mm
  • Width
    16.7894mm