  • VOF-6B-S15
VOF-6B-S15
advertisement
Manufacturer No:
VOF-6B-S15
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VOF-6B-S15
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VOF-6B-S15
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 6W
Step5Bar-code shipping tag
VOF-6B-S15
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    VOF-6B (6W)
  • Size / Dimension
    1.91Lx0.92W x 0.64 H 48.6mmx23.3mmx16.2mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Open Frame
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Efficiency
    79.03%
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    400mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Total Power Output-Max
    6W
  • Line Regulation
    ±1%
  • Load Regulation
    ±3%
  • Length
    48.6mm
  • Width
    23.3mm