  • VOF-10B-S12
VOF-10B-S12
advertisement
Manufacturer No:
VOF-10B-S12
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VOF-10B-S12
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VOF-10B-S12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VOF-10B-S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Efficiency
    82.32%
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    850mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±3%
  • Height Seated (Max)
    20.98mm
  • Length
    48.6mm
  • Width
    23.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    VOF-10B (10W)
  • Size / Dimension
    1.91Lx0.92W x 0.81 H 48.6mmx23.3mmx20.5mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Open Frame
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W