  • VNV28N04
VNV28N04
advertisement
Manufacturer No:
VNV28N04
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNV28N04
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VNV28N04
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNV28 10 Pin PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VNV28N04 Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tube.In the PowerSO-10 Exposed Bottom Pad package, it is included.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.It is best to set the temperature to -40°C~150°C TJ to ensure reliable operation.There is a default setting of 1 for output.To operate, it needs a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.It is part of the VNV28 family of LED drivers.A total of 10 terminations have been found in it.For operation, we use the 10 pins.There are 1 functions of the LED driver.To comply with the operation criteria, the maximum output current is reduced to 19A.Surface Mount is mounted in the way of this lighting driver.10 pins are equipped with it.Lighting drivers with 35mOhm resistance are used.It is included in the OMNIFET?, VIPower? series.In this case, the output current will be set to 19A.For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 18V.It has a maximum current requirement of 250μA.
VNV28N04 Features
Resistance of 35mOhm
VNV28N04 Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNV28N04 Power Switches ICs applications.
  • Various applications equipped with buttons
  • Hard Disk Drives
  • Gaming
  • PC Card Hot Swap
  • Telecom and Network Systems
  • Solid State Drivers
  • Mobile Communication Devices
  • Wireless Headsets
  • Notebook and Tablet Computers
  • HDD, SSD
Step5Bar-code shipping tag
VNV28N04
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VNV28N04.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    35mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VNV28
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    19A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    83W
  • Output Current
    19A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Continuous Drain Current (ID)
    28A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    31V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    42V
  • Turn On Time
    0.7 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    28A
  • Rds On (Typ)
    35m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    35mOhm
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL; ZENER CLAMP
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm