  • VNV20N0713TR
VNV20N0713TR
advertisement
Manufacturer No:
VNV20N0713TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNV20N0713TR
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VNV20N0713TR
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNV20 10 Pin PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VNV20N0713TR Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.Package PowerSO-10 Exposed Bottom Pad contains it.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.General Purpose is the type of switch owned by it.The LED driver has a total of 1 outputs.Operation is based on a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.It comes under the family of VNV20.It consists of 10 terminations in total.10 pins are used for operation.The LED driver has 1 functions.This results in the maximum output current dropping to 14A to meet the operation criteria.In this case, it is mounted in the way of Surface Mount.It is equipped with a total of 10 pins.50mOhm is the resistance of the lighting driver.A component of this type is included in the OMNIFET?, VIPower? series.As a result, the output current is set to 14A.For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 18V.For its operation, a current of 250μA is required.
VNV20N0713TR Features
Resistance of 50mOhm
VNV20N0713TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNV20N0713TR Power Switches ICs applications.
  • Portable Music Players
  • Notebook and Tablet Computers
  • Set-Top Boxes
  • HDD and SSD
  • PDAs
  • Telecom and Network Systems
  • USB Power Distribution
  • Portable GPS Device
  • Portable Video Game Players
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
VNV20N0713TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Current
    14A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    20A
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; THERMAL
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50mOhm
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VNV20
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    14A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    83W