  • VNQ500PEPTR-E
VNQ500PEPTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VNQ500PEPTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNQ500PEPTR-E
Package:
12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VNQ500PEPTR-E
Description:
8/36V N-Channel 0.8mm PMIC VNQ500 12 Pin 13V 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VNQ500PEPTR-E Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).The 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width) package includes it.The lighting driver is mounted in the Surface Mount position.It owns General Purpose switch type.Ensure reliable operation by setting the temperature to -40°C~150°C TJ.A supply voltage of Not Required is required for it to operate.A maximum output voltage of N-Channel volts can be obtained with this LED driver.It belongs to the VNQ500 family.It consists of 12 terminations in total.In order to operate, the 12 pins are used.There are 4 functions of the LED driver.400mAV is the maximum output of the LED driver.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 900mA.High efficiency is possible at 13V supply voltage.It is mounted in the way of Surface Mount.It is equipped with a total of 12 pins.500mOhm resistance is present in the lighting driver.When this case is used, the output current is set to 900mA.The LED driver is packaged in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.The lighting driver is configured to have a maximum supply voltage of 36V (Vsup).It has a power supply of 8/36V.The supply voltage should be set at 13V for best efficiency.It has a maximum current requirement of 8mA.There are 4 drivers available for this part.
VNQ500PEPTR-E Features
Supplied from 13V
Resistance of 500mOhm
VNQ500PEPTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNQ500PEPTR-E Power Switches ICs applications.
  • PC Card Hot Swap
  • PC Cards
  • Portable Video Game Players
  • USB Protection
  • HDD, SSD
  • Hot Swap
  • Mobile Communication Devices
  • Notebook PC
  • USB Power Distribution
  • Solid-State Drives
Step5Bar-code shipping tag
VNQ500PEPTR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Max Power Dissipation
    7.3W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VNQ500
  • Pin Count
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    900mA
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Power Supplies
    8/36V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    400mA
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    7.3W
  • Output Current
    900mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    8mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    50 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Nominal Input Voltage
    13V
  • Turn-Off Delay Time
    75 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5.5V~36V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • Number of Drivers
    4
  • Rds On (Typ)
    500m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Height
    1.7mm
  • Width
    3.9mm