  • VNH5180ATR-E
VNH5180ATR-E
advertisement
Manufacturer No:
VNH5180ATR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNH5180ATR-E
Package:
36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
VNH5180ATR-E
Description:
Motor Drivers
Purchasing and Inquiry
VNH5180ATR-E Overview
This package is designed to work with [0].There is 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad case included with the part.In general, it is recommended that the part be mounted by Surface Mount.This component is suitable for the component connected to Automotive.This device is capable of supplying voltages up to 5.5V~18V volts.This device operates at a temperature range of -40°C~150°C TJ.The motor type can be classified as Brushed DC.At a rate of [0], voltage can be applied to the load.The recommended mounting method is Surface Mount.Maintain the current output of the part at 8A volts.VNH5180is the part number that finds it.There are 36 pins on it.There are 1 outputs available.At [0], the output voltage is maintained.
VNH5180ATR-E Features
Applications : Automotive
Load voltage across the chip 5.5V~18V
base on VNH5180 number
designed with 1 outputs
VNH5180ATR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNH5180ATR-E motor drivers applications.
  • Horticultural lighting
  • Lighting for the ambience of tunability
  • High brightness LED lighting
  • Tunnel lights
  • Large format LED backlighting
  • Dome
  • Mobile phone display backlight and key light driving
  • Scanning equipment
  • Hidden coves in high-end residential settings
  • Automotive applications
Step5Bar-code shipping tag
VNH5180ATR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECOPACK®, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    5.5V~18V
  • Base Part Number
    VNH5180
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Number of Outputs
    1
  • Interface
    Parallel, PWM
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (2)
  • Current - Output
    8A
  • Voltage - Load
    5.5V~18V