  • VNH2SP30TR-E
VNH2SP30TR-E
advertisement
Manufacturer No:
VNH2SP30TR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNH2SP30TR-E
Package:
30-MPSO, MultiPowerSO
Datasheet:
VNH2SP30TR-E
Description:
30A mA 30mA mA 2.25mm mm 16mm mm Motor Drivers 30 9V V 17.2mm mm Motion Control Electronics
Purchasing and Inquiry
VNH2SP30TR-E Overview
Drivers controllers is designed with Tape & Reel (TR) package.This part is packed in a 30-MPSO, MultiPowerSO case.Ideally, the part should be mounted by Surface Mount.The component connected in Automotivematches it perfectly.The device is capable of supplying a voltage of 5.5V~16V volts.Drivers controllers operates wDrivers controllershin a range of -40°C~150°C TJdegrees Celsius.A Brushed DCmotor can be classified as a type of motor.This part has 30termination options.Voltage can be applied at a rate of 5.5V~16V volts to the load.Drivers controllers is important to note that this amplifier should be operated at the 9Vsetting.Its recommended mounting way is Surface Mount.There is an analog integrated circuit BRUSH DC MOTOR CONTROLLERpresent in the device.The VNH2SPpart number allows us to locate it.In this device, there are 30 pins.Drivers controllers is a part of the Motion Control Electronics series.Currently, there are 1 outputs available.Continually maintains the output voltage at STripFET?, VIPower?.For the purposes of meeting its operation requirements, the maximum output current reaches [0].In order to operate it, 30mAsupply current is used.
VNH2SP30TR-E Features
Applications : Automotive
Load voltage across the chip 5.5V~16V
base on VNH2SP number
designed with 1 outputs
VNH2SP30TR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNH2SP30TR-E motor drivers applications.
  • Accurate LED current matching
  • Commercial office
  • High power LED street light
  • Indicator circuit
  • LED ballasts
  • LED bias
  • Charge pump circuits
  • Emergency lighting
  • Smart lighting applications
  • PWM generators
Step5Bar-code shipping tag
VNH2SP30TR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    30-MPSO, MultiPowerSO
  • Number of Pins
    30
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    30
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    Automotive
  • Subcategory
    Motion Control Electronics
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    5.5V~16V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    9V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Base Part Number
    VNH2SP
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    30A
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    PWM
  • Analog IC - Other Type
    BRUSH DC MOTOR CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (2)
  • Voltage - Load
    5.5V~16V
  • Motor Type - AC, DC
    Brushed DC
  • Height
    2.25mm
  • Length
    17.2mm
  • Width
    16mm