  • VND5E160AJTR-E
VND5E160AJTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E160AJTR-E
HK JDW NO:
761-VND5E160AJTR-E
Package:
12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VND5E160AJTR-E
Description:
N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VND5E160 12 Pin 13V 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND5E160AJTR-E Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.It is included in the package 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width).It has been mounted as Surface Mount on the LED driver.The switch type is General Purpose.To ensure reliable operation, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.There is a default setting of 2 for output.In order to operate, it requires a voltage supply of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.It is equipped with Auto Restart features.It belongs to the family VND5E160.It consists of 12 terminations in total.The operation is performed through the 12 pins.There are 1 functions of the LED driver.Maximum output current falls to 10A when operation criteria are met.The supply voltage of 13V is conducive to high efficiency.Surface Mount is mounted in the way of this LED driving board.12 pins are equipped with it.Currently, the LED driving board has 160mOhm resistance.This electrical component is part of the VIPower? series.This LED driver is self-contained in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.The maximum supply voltage is set to 36V.In order to optimize the efficiency of the supply voltage, it should be set to 13V.It requires a maximum current requirement of 6mA.
VND5E160AJTR-E Features
Supplied from 13V
Resistance of 160mOhm
VND5E160AJTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E160AJTR-E Power Switches ICs applications.
  • HDD, SSD
  • Telecom and Network Systems
  • Notebook PC
  • Portable Video Game Players
  • Set-top-box
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Smartphone and PDA
  • USB Power Distribution
  • Portable GPS Device
  • Hot Swaps
Step5Bar-code shipping tag
VND5E160AJTR-E
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    12
  • Resistance
    160mOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    VND5E160
  • Pin Count
  • Max Output Current
    10A
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Interface
    On/Off
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Max Supply Current
    6mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    10 μs
  • Output Current per Channel
    7A
  • Turn-Off Delay Time
    15 μs
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Rds On (Typ)
    160m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm