  • VND5E050ACKTR-E
VND5E050ACKTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E050ACKTR-E
HK JDW NO:
761-VND5E050ACKTR-E
Package:
24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
VND5E050ACKTR-E
Description:
N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VND5E050 24 Pin 13V 24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND5E050ACKTR-E Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).The 24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width) package includes it.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.The switch type of this switch is General Purpose.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.The LED driver has a total of 2 outputs.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.Voltage output is N-Channel volts at maximum.A lighting driver with Auto Restart features is available.As you can see, it comes from the VND5E050 family.For operation, we use the 24 pins.It has 1 functions.This results in the maximum output current dropping to 19A to meet the operation criteria.High efficiency is possible at 13V supply voltage.Surface Mount is mounted in the way of this lighting driver.These electrical components are part of the VIPower? series.The supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V for normal operation.It requires a maximum current requirement of 6mA.
VND5E050ACKTR-E Features
Supplied from 13V
VND5E050ACKTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E050ACKTR-E Power Switches ICs applications.
  • Wireless Modem Data Cards
  • Wireless Headsets
  • Hard Disk Drives
  • PC Card Hot Swap
  • Handheld Devices
  • USB Protection
  • Wearable Devices
  • HDD and SSD
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Solid State Drivers
Step5Bar-code shipping tag
VND5E050ACKTR-E
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VND5E050
  • Max Output Current
    19A
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Max Supply Current
    6mA
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    7A
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm