  • VND5E025AK-E
VND5E025AK-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E025AK-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND5E025AK-E
Package:
24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
VND5E025AK-E
Description:
N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VND5E025 24 Pin 13V 24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND5E025AK-E Overview
It is packaged in the form of a Tube.It's included in the 24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width) package.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.It owns General Purpose switch type.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures reliable operation.There are 2 outputs available on this lighting driver.Operation is based on a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.It is equipped with Auto Restart features.It is a member of the VND5E025 family.There are 24 terminations in it.24 pins are used for operation.As far as functions are concerned, the lighting driver has 1.The maximum output current drops to 60A in order to meet the operation criteria.As long as the supply voltage is 13V, high efficiency can be achieved.This lighting driver is mounted in the way of Surface Mount.The LED driving board is equipped with a total of 24 pins.25mOhm is the resistance of the lighting driver.The VIPower? series includes this electrical component.A self-contained econtainer holding Peripheral Drivers capacity contains this lighting driver.When using this LED driving board, it is recommended that the supply voltage is set to 13V.For its operation, a current of 6mA is required.
VND5E025AK-E Features
Supplied from 13V
Resistance of 25mOhm
VND5E025AK-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E025AK-E Power Switches ICs applications.
  • Portable Devices
  • Set-top-box
  • HDD and SSD
  • HDD, SSD
  • Wearable Devices
  • PDAs
  • USB Power Distribution
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Wireless/Networking Cards
  • Solid State Drivers
Step5Bar-code shipping tag
VND5E025AK-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    25mOhm
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    VND5E025
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    60A
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    6mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    20 ms
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Current per Channel
    43A
  • Turn-Off Delay Time
    40 ms
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Driver Number of Bits
    2
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    25m Ω (Max)