  • VND5004BSP30TR-E
VND5004BSP30TR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5004BSP30TR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND5004BSP30TR-E
Package:
30-PowerSOP (0.630, 16.00mm Width)
Datasheet:
VND5004BSP30TR-E
Description:
N-Channel 1mm PMIC VIPower? Series VND5004 30 Pin 30-PowerSOP (0.630, 16.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND5004BSP30TR-E Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).The 30-PowerSOP (0.630, 16.00mm Width) package contains it.The lighting driver is mounted in the Surface Mount position.The switch type of this switch is General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.By default, it is set to output 2.The LED driving board operates at Not Required volts.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.This LED driving board is equipped with Auto Restart features in order for it to be useful.It comes under the family of VND5004.A total of 30 terminations have been found in it.The 30 pins are used to operate the LED driver.It is necessary to reduce the maximum output current to 100A to meet the operation criteria.Surface Mount is mounted in the way.The LED driving board is equipped with a total of 30 pins.Lighting drivers with 4mOhm resistance are used.This electrical component is included in the VIPower? series.As a result, the output current is set to 70A.The LED driver is packaged in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.
VND5004BSP30TR-E Features
Resistance of 4mOhm
VND5004BSP30TR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5004BSP30TR-E Power Switches ICs applications.
  • Smartphone and PDA
  • USB Power Distribution
  • Smart Phones, Feature Phones
  • USB3.1 Power Delivery
  • Telecom and Network Systems
  • Portable Devices
  • Portable Video Game Players
  • Portable Music Players
  • Wearable Devices
  • HDD, SSD
Step5Bar-code shipping tag
VND5004BSP30TR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    30
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    30
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    VND5004
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    100A
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    3.5mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Output Current
    70A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Current per Channel
    70A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Driver Number of Bits
    2
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    100A
  • Rds On (Typ)
    4m Ω (Max)