  • VNC2-64L1B-REEL
VNC2-64L1B-REEL
advertisement
Manufacturer No:
VNC2-64L1B-REEL
Manufacturer:
FTDI
HK JDW NO:
350-VNC2-64L1B-REEL
Package:
64-LQFP
Datasheet:
VNC2-64L1B-REEL
Description:
1.62V~1.98V USB 2.0 SPI, UART Controllers Interface ICs 64 Pins Controller 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
VNC2-64L1B-REEL Overview
The package 64-LQFP contains it. Carrying is easy with the Cut Tape (CT)-shaped packaging. Temperature regulation to -40°C~85°C ensures reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 1.62V~1.98VV power source. There are 64 pins used in order to operate the device. 25mA is set as the gadget's supply current. It is recommended to set the supply voltage to 3.3V for maximum efficiency. It is an electrical component that belongs to the Vinculum-II series and is made of copper.
VNC2-64L1B-REEL Features
VNC2-64L1B-REEL Applications
  • PDAs
  • Multi-Function Monitors
  • Cellular Data Devices
  • Notebook Docking stations
  • DSPs
  • Personal media players
  • Personal media playe
  • AC?DC PD 3.0 Compliant Adapters
  • Desktop PC
  • Storage, Datacenter
Step5Bar-code shipping tag
VNC2-64L1B-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    342.689036mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    Vinculum-II
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    1.62V~1.98V
  • Frequency
    48MHz
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    256kB
  • Operating Supply Current
    25mA