  • VNB49N0413TR
VNB49N0413TR
advertisement
Manufacturer No:
VNB49N0413TR
HK JDW NO:
761-VNB49N0413TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB49N0413TR
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB49 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB49N0413TR Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).There is a TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package that includes it.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.It is best to set the temperature to -40°C~125°C TJ to ensure reliable operation.There is a default setting of 1 for output.The LED driving board operates at Not Required volts.A maximum voltage of N-Channel volts is available from the output of this LED driver.It has a total of Status Flag features.As you can see, it comes from the VNB49 family.It has a total of 2 terminations.It consists of 1 functions.This results in the maximum output current dropping to 49A to meet the operation criteria.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.4 pins are equipped with it.It has a resistance of 40mOhm.It belongs to the OMNIFET?, VIPower? series.The output current is set to 28A in this case.In order to optimize the efficiency of the supply voltage, it should be set to 18V.It requires 250μA current to operate.
VNB49N0413TR Features
Resistance of 40mOhm
VNB49N0413TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB49N0413TR Power Switches ICs applications.
  • Notebook and Tablet Computers
  • Gaming
  • Low Voltage I/O System Power
  • Solid State Drivers
  • USB Protection
  • PDAs
  • Notebook PC
  • Telecom and Network Systems
  • Wireless Headsets
  • Solid-State Drives
Step5Bar-code shipping tag
VNB49N0413TR
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    40mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VNB49
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    49A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    125W
  • Output Current
    28A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    33V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    3.8 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    49A
  • Rds On (Typ)
    40m Ω (Max)
  • Turn Off Time
    24 μs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Height Seated (Max)
    4.826mm