  • VNB49N04.
VNB49N04.
advertisement
Manufacturer No:
VNB49N04.
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNB49N04.
Package:
D2PAK
Datasheet:
VNB49N04.
Description:
Hot Swap Controllers D2PAK
Purchasing and Inquiry
VNB49N04. Overview
In the D2PAK package you will find it.Hot-swappable device terminates wHot-swappable deviceh 2 in total.In this case, the device is located at terminal SINGLE.A total of 4 pins are present on it.This device uses 3 pins for operation.Surface Mount is the direction in which it is positioned.Hot Swap is defaulted to output 1.In order to satisfy the operation criteria, the maximum output current must drop to 49A.During operation, it will require a maximum current of 250μA.Hot Swap has 40mOhm resistance.
VNB49N04. Features
The terminal position of 4
VNB49N04. Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB49N04. hot swap controllers applications.
  • Servers
  • Industrial computers and servers
  • Redundant-array-of-independent-disk (RAID) storage
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
  • PC board hot swap insertion and removal
  • Telecom server
  • Data communication systems
  • Distributed power systems
  • Remote access server
  • Circuit power protectors
Step5Bar-code shipping tag
VNB49N04.
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VNB49N04..
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    D2PAK
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    329.988449mg
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    40mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Max Output Current
    49A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Power Dissipation-Max
    125W
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Power Dissipation
    125W
  • Max Supply Current
    250μA
  • Current - Output
    28A
  • Voltage - Threshold
    800mV
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    42V
  • Continuous Drain Current (ID)
    49A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    42V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    49A
  • Drain to Source Resistance
    20mOhm
  • Turn Off Time
    24 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    4.826mm