  • VNB49N04-E
VNB49N04-E
advertisement
Manufacturer No:
VNB49N04-E
HK JDW NO:
761-VNB49N04-E
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB49N04-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB49 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB49N04-E Overview
The package is in the form of a Tube.In the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package, it is included.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.The temperature should be set to -40°C~125°C TJ to ensure reliable functioning.The LED driver is equipped with 1 outputs.A supply voltage of Not Required is required for it to operate.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.In terms of features, the LED driving board has Status Flag.It belongs to the VNB49 family.For operation, we use the 3 pins.The lighting driver's maximum output is 28AV.As a result, the maximum output current is reduced to 49A in order to meet the operation requirements.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.It has a resistance of 40mOhm.A component of this type is included in the OMNIFET?, VIPower? series.As a result, the output current is set to 28A.There are a total of 1 available channels.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 18V.It requires 250μA current to operate.
VNB49N04-E Features
Resistance of 40mOhm
1 channels
VNB49N04-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB49N04-E Power Switches ICs applications.
  • Hard Disk Drives
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hot Swap
  • Telecom and Network Systems
  • PC Card Hot Swap
  • USB Power Distribution
  • Set-top-box
  • Smartphone and PDA
  • Solid-State Drives
  • Storage Drives
Step5Bar-code shipping tag
VNB49N04-E
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    40mOhm
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Base Part Number
    VNB49
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    49A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    28A
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    125W
  • Output Current
    28A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Continuous Drain Current (ID)
    49A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    33V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    42V
  • Rds On (Typ)
    40mOhm (Max)
  • Drain to Source Resistance
    40mOhm