  • VNB35NV04
VNB35NV04
advertisement
Manufacturer No:
VNB35NV04
HK JDW NO:
761-VNB35NV04
Datasheet:
VNB35NV04
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC OMNIFET II?, VIPower? Series VNB35 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB35NV04 Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tube.This file is included in package TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.General Purpose is the switch type that it owns.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures reliable operation.The LED driver has 1 outputs.Operation is based on Not Required supply voltage.Voltage output is N-Channel volts at maximum.This object belongs to the VNB35 family.A total of 2 terminations have been recorded.In order to operate, the 3 pins are used.It contains 1 functions.It is necessary to reduce the maximum output current to 45A to meet the operation criteria.It is positioned in the direction of Surface Mount.A total of 3 pins are included in this LED driver.In this LED driving board, there is 13mOhm resistance.Electrical components such as this are included in the OMNIFET II?, VIPower? series.In this case, the output current is set to 30A.In order to optimize the efficiency of the supply voltage, it should be set to 18V.The maximum current required for its operation is 100μA.
VNB35NV04 Features
Resistance of 13mOhm
VNB35NV04 Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB35NV04 Power Switches ICs applications.
  • Solid State Drivers
  • HDD and SSD
  • Handheld Devices
  • USB Power Distribution
  • Notebook and Tablet Computers
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Wireless Modem Data Cards
  • Various applications equipped with buttons
  • Low Voltage I/O System Power
  • Portable GPS
Step5Bar-code shipping tag
VNB35NV04
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VNB35NV04.
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET II™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    13mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    30A
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Max Output Current
    45A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Nominal Supply Current
    100μA
  • Power Dissipation
    125W
  • Output Current
    30A
  • Max Supply Current
    100μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    12 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Current per Channel
    30A
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Turn-Off Delay Time
    120 μs
  • Continuous Drain Current (ID)
    35A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Voltage - Load
    36V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    45A
  • Rds On (Typ)
    13m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    10Ohm
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Height Seated (Max)
    4.826mm