  • VNB28N04TR-E
VNB28N04TR-E
advertisement
Manufacturer No:
VNB28N04TR-E
HK JDW NO:
761-VNB28N04TR-E
Datasheet:
VNB28N04TR-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB28 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB28N04TR-E Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).It is included in the package TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.The LED driver has a total of 1 outputs.Operation is based on a supply voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.This LED driving board is equipped with Status Flag features in order for it to be useful.It is a member of the VNB28 family.The 3 pins are used for the operation of the system.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 28A.It is mounted in the way of Surface Mount.It has a resistance of 35mOhm.The OMNIFET?, VIPower? series includes this electrical component.This results in a 19A output current.A supply voltage of 18V is recommended for maximum efficiency.It operates at a maximum current of 250μA.
VNB28N04TR-E Features
Resistance of 35mOhm
VNB28N04TR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB28N04TR-E Power Switches ICs applications.
  • Mobile Communication Devices
  • USB Ports/Hubs
  • PC Card Hot Swap
  • Portable GPS
  • Telecom and Network Systems
  • Storage Drives
  • Low Voltage I/O System Power
  • HDD, SSD
  • Portable GPS Device
  • Hot-Swap Systems
Step5Bar-code shipping tag
VNB28N04TR-E
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    35mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Base Part Number
    VNB28
  • Max Output Current
    28A
  • Operating Supply Voltage
    18V
    Low Side
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    83W
  • Output Current
    19A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
  • Voltage - Load
    31V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On (Typ)
    35m Ω (Max)