  • VNB20N0713TR
VNB20N0713TR
advertisement
Manufacturer No:
VNB20N0713TR
HK JDW NO:
761-VNB20N0713TR
Datasheet:
VNB20N0713TR
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB20 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB20N0713TR Overview
Cut Tape (CT) is how it's packaged.The TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package includes it.It has been mounted as Surface Mount on the LED driver.General Purpose is the type of switch owned by it.In this LED driver, there are no outputs available.Operation is based on a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.The lighting driver has Status Flag features.It belongs to the VNB20 family.It contains 2 terminations.The 3 pins are used to operate the LED driver.The LED driver has 1 functions.The maximum output current is reduced to 20A to meet the operation criteria.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.A total of 4 pins are included in this LED driver.50mOhm is the resistance of the lighting driver.It belongs to the OMNIFET?, VIPower? series.This case has the output current set to 14A.It is suitable for stable operation to operate at a maximum temperature of 150°C°C.To ensure reliability, the unit operates at a temperature of -55°C degrees Celsius.
VNB20N0713TR Features
Resistance of 50mOhm
VNB20N0713TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB20N0713TR Power Switches ICs applications.
  • PC Cards
  • Hot Swaps
  • Wireless Headsets
  • Storage Drives
  • Smartphone and PDA
  • Hot Swap
  • Hot Swap
  • Gaming
  • PC Card Hot Swap
  • USB3.1 Power Delivery
Step5Bar-code shipping tag
VNB20N0713TR
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    20A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VNB20
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Max Output Current
    20A
  • Interface
    On/Off
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    83W
  • Output Current
    14A
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Rise Time
    240ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    70V
  • Fall Time (Typ)
    150 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Threshold Voltage
    800mV
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    20A
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    50mOhm
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; THERMAL
  • Height Seated (Max)
    4.6mm