  • VN820SP13TR
VN820SP13TR
advertisement
Manufacturer No:
VN820SP13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN820SP13TR
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VN820SP13TR
Description:
8/36V N-Channel PMIC VN820 10 Pin 13V PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VN820SP13TR Overview
The package is in the form of a Cut Tape (CT).There is a PowerSO-10 Exposed Bottom Pad package that includes it.The LED driver is mounted as Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~150°C TJ.The LED driving board is powered by a voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts can be obtained with this LED driver.This LED driving board is equipped with Auto Restart, Status Flag features in order for it to be useful.I believe it belongs to the VN820 family.In total, there are 10 terminations.The operation is carried out using the 10 pins.The LED driver has 1 functions.To meet the operation criteria, the maximum output current drops to 9A.With a supply voltage of 13V, high efficiency is possible.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.In total, it has 10 pins.Self-contained LED driver with Peripheral Drivers capacity in an econtainer.The LED driver is configured with a maximum supply voltage of 36V (Vsup).For normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 5.5V.This part's power supply is 8/36V.3.5mA is the maximum current required to operate it.There are 1 drivers available for this part.
VN820SP13TR Features
Supplied from 13V
VN820SP13TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VN820SP13TR Power Switches ICs applications.
  • Portable/Handheld Devices
  • Hot Swap
  • Wireless Modem Data Cards
  • Hot Swap
  • Wearable Devices
  • Portable Devices
  • USB Ports/Hubs
  • Portable Video Game Players
  • Telecom and Network Systems
  • Notebook and Tablet Computers
Step5Bar-code shipping tag
VN820SP13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Max Power Dissipation
    65.8W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Base Part Number
    VN820
  • Pin Count
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    9A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Power Supplies
    8/36V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    65.8W
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    3.5mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    30 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Turn-Off Delay Time
    30 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5.5V~36V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Number of Drivers
    1
  • Output Peak Current Limit-Nom
    13A
  • Rds On (Typ)
    40m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    80mOhm
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm