  • VN772K13TR
VN772K13TR
advertisement
Manufacturer No:
VN772K13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN772K13TR
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
VN772K13TR
Purchasing and Inquiry
VN772K13TR Overview
Tape & Reel (TR) is used to package H bridge.In order to save costs, H bridge is included in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Bridge driver is possible to ensure improved reliabilbridge drivery by varying the supply voltage of 5.5V~36V.H bridge circuit is put into place according to the way of Surface Mount.When -40°C~150°C TJ is operating at a certain temperature, motor driver H bridge can function normally.There are lots of uses for H bridge motor driver, including DC Motors, General Purpose, Relays.H gate is mounted on the PCB using Surface Mount.Among full bridges specific characteristics is Status Flag.28 terminations are used to terminate transmission lines with H bridges that match their characteristic impedance.In a signal interface, the 28 pins serve as pronged contacts.Based on its base H bridge ic number of VN772, more closely related H bridge ics can be found.For the operation of the H bridge, a voltage supply of 13V is used.BRUSH DC MOTOR CONTROLLER has been incorporated as H bridge circuit's analog IC type.A H-bridge belonging to the OMNIFET II?, VIPower? series, it is an electronic H-bridge.Output and power supply pins have a current of 8.5A.It is through the 28 pins that the bridge driver can perform its specific functions.The output of this Hbridge is 4.H bridge motor drivers in the subcategory Motion Control Electronics have a wide range of similarities.A load of electricity is supplied by 8/36V.
VN772K13TR Features
Available in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Interface IC Type : VN772
VN772K13TR Applications
  • Desktop Computers
  • Voltage Regulators for CPUs
  • Voltage Regulators for DDR memory arrays
  • Notebook Computers
  • Non-V-Core
  • Voltage Regulators for GPUs
  • Bipolar stepper motor
  • VTR
  • Quad DC motor
  • Telecom Microprocessor
Step5Bar-code shipping tag
VN772K13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET II™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    60mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    DC Motors, General Purpose, Relays
  • Subcategory
    Motion Control Electronics
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    5.5V~36V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    VN772
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Power Supplies
    8/36V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    Logic
  • Analog IC - Other Type
    BRUSH DC MOTOR CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (2)
  • Power Dissipation
    6W
  • Output Current
    8.5A
  • Output Current per Channel
    9A
  • Supply Current-Max (Isup)
    7mA
  • Voltage - Load
    5.5V~36V
  • Fault Protection
    Current Limiting, ESD, Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
  • Rds On (Typ)
    120m Ω (Max)
  • Load Type
    Inductive
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm