  • VN770K13TR
VN770K13TR
advertisement
Manufacturer No:
VN770K13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN770K13TR
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
VN770K13TR
Purchasing and Inquiry
VN770K13TR Overview
Tape & Reel (TR) is used to package H bridge.In order to save costs, H bridge is included in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Based on 5.5V~36V, improved reliabilbridge drivery can be achieved.H bridge circuit is mounted in the way of Surface Mount.When -40°C~150°C TJ is operating at a certain temperature, motor driver H bridge can function normally.DC Motors, General Purpose, Relays is pretty useful in a variety of applications.On the PCB H gate is mounted using Surface Mount.H gates specific characteristics also include Status Flag.A transmission line can be terminated at a 28 termination with the H bridge whose characteristic impedance matches the transmission line.An interface using 28 pins is used to provide pronged contact.Its base H bridge ic number, VN770, can be used to locate other H bridge ics that are related.There is a voltage supply of 13V that is used to operate H bridge circuit.IC type BRUSH DC MOTOR CONTROLLER is used as H bridge circuit's analog IC.This is one of the types of electronic H-bridges in the OMNIFET II?, VIPower? series.The 28 pins work together to provide this bridge driver with the functionality it requires.This H bridge motor driver falls under the subcategory of Motion Control Electronics.The operating supply voltage is kept at 13V to offer high efficiency.8/36V supplies electrical power to the load.4 drivers are inegrated in the system.
VN770K13TR Features
Available in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Interface IC Type : VN770
Number of Receivers: 13V
VN770K13TR Applications
  • Networking Microprocessor Voltage Regulators
  • Optical disc drives
  • Non-V-Core
  • Desktop Computers
  • CD players
  • Voltage Regulators for DDR memory arrays
  • Home Appliances
  • V-Core
  • High-Current DC-DC Point-of-Load Converters
  • Voltage Regulators
Step5Bar-code shipping tag
VN770K13TR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET II™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    160mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    DC Motors, General Purpose, Relays
  • Subcategory
    Motion Control Electronics
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    5.5V~36V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    VN770
  • Pin Count
    28
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Power Supplies
    8/36V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    Logic
  • Analog IC - Other Type
    BRUSH DC MOTOR CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (2)
  • Output Current-Max
    12A
  • Output Current per Channel
    9A
  • Rise Time
    14μs
  • Supply Current-Max (Isup)
    7mA
  • Fall Time (Typ)
    11 μs
  • Voltage - Load
    40V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting, ESD, Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
  • Number of Drivers
    4
  • Rds On (Typ)
    160m Ω (Max)
  • Load Type
    Inductive
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ