  • VN7140AS12TR
VN7140AS12TR
advertisement
Manufacturer No:
VN7140AS12TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN7140AS12TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series VN7140 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VN7140AS12TR Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).It's included in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~150°C TJ.By default, it is set to output 1.The LED driving board operates with a supply voltage of 4V~28V.It has a maximum output voltage of N-Channel volts.There are Auto Restart, Status Flag features available on the LED driving board.As you can see, it comes from the VN7140 family.The maximum output of the LED driving board is 8AV.Electrical components such as this are included in the Automotive, AEC-Q100 series.
VN7140AS12TR Features
VN7140AS12TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VN7140AS12TR Power Switches ICs applications.
  • Portable Devices
  • USB Protection
  • HDD, SSD
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Set-top-box
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Low Voltage I/O System Power
  • Handheld Devices
  • Gaming
  • USB Power Distribution
Step5Bar-code shipping tag
VN7140AS12TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    VN7140
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~28V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    140m Ω