  • VN5E010MH-E
VN5E010MH-E
advertisement
Manufacturer No:
VN5E010MH-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN5E010MH-E
Package:
TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
Datasheet:
VN5E010MH-E
Description:
N-Channel PMIC VIPower? Series VN5E010 7 Pin TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
Purchasing and Inquiry
VN5E010MH-E Overview
It is package in Tube case.The TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab) package includes it.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.This switch is of type General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.The LED driver has 1 outputs.It uses a supply voltage of Not Required to operate.A maximum voltage of N-Channel volts is available from the output of this LED driver.This LED driving board is equipped with Auto Restart features in order for it to be useful.It comes under the family of VN5E010.The operation is performed through the 7 pins.The LED driver output is limited to 60AV.Maximum output current falls to 60A when operation criteria are met.It is mounted in the way of Surface Mount.The VIPower? series includes this electrical component.For stable operation, the maximum operating temperature should be 150°C°C.In order to ensure reliability, it must operate at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.
VN5E010MH-E Features
VN5E010MH-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VN5E010MH-E Power Switches ICs applications.
  • Hot Swaps
  • Mobile Communication Devices
  • Notebook PC
  • Hot-Swap Systems
  • Wireless Headsets
  • Portable Video Game Players
  • Wireless/Networking Cards
  • PDAs
  • Portable Devices
  • Smartphone and PDA
Step5Bar-code shipping tag
VN5E010MH-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
  • Number of Pins
    7
  • Supplier Device Package
    6-HPAK
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    VN5E010
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    60A
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    60A
  • Nominal Supply Current
    1.5mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    10mOhm