  • VLZ15A-GS18
VLZ15A-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLZ15A-GS18
HK JDW NO:
884-VLZ15A-GS18
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
VLZ15A-GS18
Description:
ZENER DIODE 16Ohm 13.79V 40μA @ 12.8V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-80 Variant
Step5Bar-code shipping tag
VLZ15A-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    16Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 12.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    40nA
  • Impedance-Max
    16Ohm
  • Reference Voltage
    13.79V
  • Zener Voltage
    13.79V
  • Voltage Tol-Max
    3%
  • Working Test Current
    10mA