  • VLRK31Q2R1-GS18
VLRK31Q2R1-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLRK31Q2R1-GS18
HK JDW NO:
879-VLRK31Q2R1-GS18
Package:
2-SMD, Z-Bend
Datasheet:
Description:
LED Uni-Color Red 643nm 2-Pin SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLRK31Q2R1-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Z-Bend
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    Red
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VLRK31
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    115 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    643nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Wavelength - Dominant
    630nm
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.9mm