  • VLMY30K2M1-GS18
VLMY30K2M1-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLMY30K2M1-GS18
HK JDW NO:
879-VLMY30K2M1-GS18
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMY30K2M1-GS18
Description:
Standard LEDs - SMD Yellow Clr Non-Diff 9-22.4mcd@2mA
Step5Bar-code shipping tag
VLMY30K2M1-GS18
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Published
    2008
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    40mW
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    VLM30
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    40mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    2mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    22.4 mcd
  • Millicandela Rating
    9mcd ~ 22.4mcd
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Height
    1.85mm