  • VLMY3001-GS08
VLMY3001-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMY3001-GS08
HK JDW NO:
879-VLMY3001-GS08
Datasheet:
VLMY3001-GS08
Description:
LED Uni-Color Yellow 585nm Automotive 2-Pin SMD T/R
Step5Bar-code shipping tag
VLMY3001-GS08
    Select All
  • Mount
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    2-PLCC
  • Published
    2016
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Power Rating
    40mW
  • Depth
    2.8mm
  • Base Part Number
    VLM3001
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    40mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    2mA
  • Current - Test
    2mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Luminous Intensity
    18 mcd
  • Millicandela Rating
    13mcd
  • Illumination Color
    Yellow
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.8mm
  • Height (Max)
    1.85mm