  • VLMY235T2V1-GS08
VLMY235T2V1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMY235T2V1-GS08
HK JDW NO:
879-VLMY235T2V1-GS08
Datasheet:
VLMY235T2V1-GS08
Description:
MINI SMD POWER LED YELLOW
Step5Bar-code shipping tag
VLMY235T2V1-GS08
    2-SMD, J-Lead
  • Supplier Device Package
    SMD MiniLED
  • Series
    MiniLED
  • Size / Dimension
    2.05mm Lx1.40mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Color
    Yellow
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.50mmx0.90mm
  • Millicandela Rating
    520mcd
  • Wavelength - Peak
    591nm
  • Wavelength - Dominant
    589nm
  • Height (Max)
    1.40mm