  • VLMV3100-GS18
VLMV3100-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLMV3100-GS18
HK JDW NO:
879-VLMV3100-GS18
Package:
3-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMV3100-GS18
Description:
LED Bi-Color Green/Red 565nm/635nm Automotive 3-Pin PLCC T/R
Step5Bar-code shipping tag
VLMV3100-GS18
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    3-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    3
  • Published
    2012
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    3
  • Color
    Green, Red
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Base Part Number
    VLMV3100
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Common Cathode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V Green 2V Red
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED
  • Current - Test
    10mA Green 10mA Red
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd Green, 10mcd Red
  • Wavelength - Peak
    565nm Green 635nm Red
  • Wavelength - Dominant
    571nm Green 620nm Red
  • Number of LEDs
    2
  • Height
    1.85mm