  • VLMR233T2V2-GS08
VLMR233T2V2-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMR233T2V2-GS08
HK JDW NO:
879-VLMR233T2V2-GS08
Datasheet:
VLMR233T2V2-GS08
Description:
Standard LEDs - SMD Red Clear Non-Diff
Step5Bar-code shipping tag
VLMR233T2V2-GS08
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2012
  • Series
    MiniLED
  • Size / Dimension
    2.20mm Lx1.40mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    130mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.4mm
  • Base Part Number
    VLM233
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    130mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.50mmx0.90mm
  • Luminous Intensity
    650 mcd
  • Millicandela Rating
    650mcd
  • Wavelength - Peak
    632nm
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    625nm
  • Height
    1.4mm