  • VLMPG32P1Q1-GS08
VLMPG32P1Q1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMPG32P1Q1-GS08
HK JDW NO:
879-VLMPG32P1Q1-GS08
Package:
4-PLCC
Datasheet:
VLMPG32P1Q1-GS08
Description:
LED Uni-Color Green Automotive 4-Pin SMD T/R
Step5Bar-code shipping tag
VLMPG32P1Q1-GS08
  • Color
    Green
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Depth
    2.8mm
  • Base Part Number
    VLMPG32
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    180mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    70mA
  • Current - Test
    50mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    68 mcd
  • Reverse Voltage
    12V
  • Forward Voltage-Max
    2.6V
  • Wavelength - Dominant
    560nm
  • Height
    2.1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    4-PLCC
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C