  • VLMP3100-GS08
VLMP3100-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMP3100-GS08
HK JDW NO:
879-VLMP3100-GS08
Datasheet:
VLMP3100-GS08
Description:
LED GREEN CLEAR 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
VLMP3100-GS08
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Luminous Intensity
    4 mcd
  • Millicandela Rating
    4mcd
  • Illumination Color
    Green
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    555nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Wavelength - Dominant
    560nm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.8mm
  • Height (Max)
    1.85mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    2
  • Supplier Device Package
    2-PLCC
  • Published
    2014
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Power Rating
    100mW
  • Depth
    2.8mm
  • Base Part Number
    VLMP3100
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    10mA
  • Current - Test
    10mA