  • VLMG21J2L1-GS08
VLMG21J2L1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMG21J2L1-GS08
HK JDW NO:
879-VLMG21J2L1-GS08
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMG21J2L1-GS08
Description:
Standard LEDs - SMD Green Clear Non-Diff
Step5Bar-code shipping tag
VLMG21J2L1-GS08
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Published
    2014
  • Series
    MiniLED
  • Size / Dimension
    2.20mm Lx1.40mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    95mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.4mm
  • Base Part Number
    VLM21
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    95mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    10mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.50mmx0.90mm
  • Luminous Intensity
    14 mcd
  • Millicandela Rating
    10mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Wavelength - Dominant
    568nm
  • Height
    1.4mm