  • VLMF3100-GS08
VLMF3100-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMF3100-GS08
HK JDW NO:
879-VLMF3100-GS08
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMF3100-GS08
Description:
Standard LEDs - SMD Orange Non-Diffused 90mcd(max)@10mA
Step5Bar-code shipping tag
VLMF3100-GS08
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Orange
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    80mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.8mm
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    80mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    10mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    90 mcd
  • Millicandela Rating
    90mcd
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    605nm
  • Height
    1.85mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Published
    2012
  • Series
    VLM3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C