  • VLMD3101-GS18
VLMD3101-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLMD3101-GS18
HK JDW NO:
879-VLMD3101-GS18
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMD3101-GS18
Description:
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLMD3101-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    2-PLCC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Color
    Red
  • Base Part Number
    VLMD31
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Luminous Intensity
    32 mcd
  • Millicandela Rating
    32mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    650nm
  • Wavelength - Dominant
    648nm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.8mm
  • Height (Max)
    1.85mm