  • VJ3040Y224KXGAT8R
VJ3040Y224KXGAT8R
advertisement
Manufacturer No:
VJ3040Y224KXGAT8R
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ3040Y224KXGAT8R
Package:
3040 (7610 Metric)
Datasheet:
VJ3040Y224KXGAT8R
Description:
VJ, CDC 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.400W 7.62mmx10.16mm -55°C~125°C 2 Terminations Integrated Bleed Resistor, High Voltage Surface Mount, MLCC 3040 (7610 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ3040Y224KXGAT8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    3040 (7610 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ, CDC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.400W 7.62mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Integrated Bleed Resistor, High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Pulse Current
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    10.2mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7610
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Length
    7.62mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm