  • VJ2225Y104JXEAT
VJ2225Y104JXEAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ2225Y104JXEAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ2225Y104JXEAT
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
VJ2225Y104JXEAT
Description:
VJ 0.1μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ2225Y104JXEAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.220Lx0.250W 5.59mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    6.35mm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    5.59mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm