  • VJ1825Y185MXAAT
VJ1825Y185MXAAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1825Y185MXAAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1825Y185MXAAT
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
VJ1825Y185MXAAT
Description:
VJ 1.8μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1825Y185MXAAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Number of Pins
    1825
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    6.4mm
  • Case Code (Metric)
    4564
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    2.1844mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    6.4008mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm